Przepisy weterynaryjne

Zwierzęta towarzyszące (psy, koty i fretki) przemieszczane w celach niekomercyjnych z państw Unii Europejskiej do Polski muszą spełniać następujące wymagania:

1. Muszą być zidentyfikowane za pomocą transpondera lub za pomocą wyraźnie czytelnego tatuażu wykonanego przed dniem 3 lipca 2011 r.

2. Muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie (przedmiotowe szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach zalecanych przez producenta szczepionki (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o dokonaniu ostatniego szczepienia zwierzęcia zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania).

3. Muszą być zaopatrzone w paszport, przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.

UWAGA!

POLSKIE PRZEPISY NIE ZEZWALAJĄ NA WWÓZ NA TERYTORIUM POLSKI MŁODYCH PSÓW, KOTÓW I FRETEK BEZ WAŻNEGO SZCZEPIENIA PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE.

 

Więcej informacji:  https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/przemieszczenia-niehandlowe---podroz-ze-zwierzetami-towarzyszacymi